Harlowton School District No. 16
2021-2022 Faculty and Staff

  • Ms. Christina Barbachano: Superintendent, Coordinator of Special Education, Adult Education, Montana Digital Academy, 8th Grade Spanish, 504 Coordinator, Concessions, Class Play

  • Mrs. Kim Carey: Principal 7-12, 7th Grade English

  • Mr. Aubrey Miller: Principal K-6, Curriculum Director K-12, 504 Coordinator, Grade 6 Literature, Speech & Debate Coach, Builders Club Advisor

  • Mrs. Lynn Lewis: Business Manager/Clerk

  • Mr. Jonathan Olsen: K-6 Counselor, K-6 Life Skills, Personal Finance, Economics Government, K-12 Activities Director, Head Boys Basketball Coach, Assistant Track Coach

  • Mrs. Sandy Woldstad: K-12 Guidance Counselor, Senior Strategies, College Readiness, Title, Title IX Coordinator, Montana Digital Academy, Sophomore Class Advisor, FCCLA Advisor, Fall Concessions

  • Mr. Chris Adams: East Bus Driver

  • Ms. Coila Adams: Assistant Cook

  • Mrs. Darlene Bacon: Elementary Title I, Grade 6 Math & Language Arts, Theatre Assistant

  • Mrs. Gwen Begger: Elementary Title I, National Honor Society Advisor

  • Mr. Brent Beley: VoAg I, II, Ag Mechanics, 8th Grade Ag, Ag Entrepreneur, Ag Construction, Animal Science, Welding, FFA Advisor

  • Mr. Larry Berg: Head Golf Coach

  • Mrs. Tara Berg: 8th Grade English, 7th/8th Grade Tech, 8th Grade History, Computer Lit. I, II, General Business, Robotics & Drones, Web Design, Junior Class Advisor, BPA Advisor

  • Mr. Alex Bolotsky: Art I, II, Sculpture Art, 7th Grade Art,  Elementary Art, Art Club Advisor, 7th Grade Class Advisor, Class Play

  • Mrs. Kay Bornong: Grade 6 Science & Social Studies, Elementary PE, 5th/6th Grade Girls Basketball Coach

  • Mrs. Monica Bouchard: Office Assistance

  • Mrs. Tonya Briscoe: Duncan Attendance Center Grades 5-8, 6th-8th Grade Volleyball Coach

  • Mrs. Nancy Burreece: 7th/8th Math, Consumer Math, Algebra I, 7th Grade History, Junior Class Advisor

  • Mrs. LaDonna Burroughs: Library Aide, Youth Alive Advisor, 8th Grade Class Advisor, IT

  • Mrs. Murlene Calhoun: Aide, Kitchen, Custodian, Crosswalk

  • Mr. Steve Christensen: Custodian

  • Mrs. Amber Clements: Special Education Aide, Assistant Girls Basketball Coach, 6th-8th Grade Volleyball Coach, 7th/8th Grade Girls Basketball Coach

  • Mrs. Bethany Cooney: DC Pre-Calculus, Calculus, Geometry, Entrepreneur, Accounting, EMT, DC College Algebra, 5th-8th Grade Track Coach, Head Volleyball Coach

  • Mrs. Shelly Eikenhorst: Head Cook

  • Mrs. Linda Eklund: Culinary Art I, II, Fiber Arts, Recreational Foods, Interior Design, Single Survival, FCCLA Advisor

  • Mr. Jim Freeser: Custodian

  • Mr. Drew Galahan: Head Track Coach

  • Mrs. Melanie Galahan: Head Cross Country Coach, Assistant Track Coach

  • Mr. Cody Gantz: 6th-8th Grade Football Coach

  • Mrs. Paulina Greydanus: Kindergarten

  • Mr. Brian Hansen: Assistant Football Coach

  • Mrs. Codi Hansen: Resource 7-12, Montana Digital Academy, Senior Class Advisor

  • Mr. Gary Harter: Custodian

  • Mrs. Sharla Hatveldt: Music K-12, Pep Band, Choral Director, Independent Study Music

  • Mr. Charley Hensel: Head Custodian

  • Mrs. Kay Hiner: Grade 5

  • Mr. Travis Hiner: Librarian K-12, Driver's Education, Montana Digital Academy, 7th/8th Grade Study Hall, School to Work, Student Senate Advisor, Varsity Club Advisor

  • Ms. Ashly Huot: English I, II, III, IV, Current Events, Journalism, Sophomore Class Advisor

  • Mrs. Amber Lewis: Martinsdale Attendance Center Grades 5-8

  • Mrs. Barbara Mager: Junior High/High School Resource/Title I Aide

  • Ms. Jesica McKeever: Special Education Aide

  • Mrs. Claire Miller: Elementary Resource, Theatre Assistant

  • Mr. Jarrod Miotke: Weight Training, 9th Grade PE/Health, Lifetime Sports, 7th/8th Grade PE/Health, 6th-8th Grade Football Coach, Freshman Class Advisor

  • Mrs. Kim Misner: Theatre Advisor, Key Club Advisor

  • Mrs. Christie Mitchell: Special Education Aide

  • Miss Rachel Moore: Head Girls Basketball Coach

  • Ms. Heather Mysse: Special Education Aide

  • Mr. Jon C. Mysse: Duncan Attendance Center Grades K-4, Head Football Coach

  • Mr. Lars Mysse: Assistant Football Coach

  • Mrs. Taylor Olsen: U.S. History, World History, Psychology, Sociology, Cold War History, Native American History, 8th Grade History, Senior Class Advisor, Pep Club Advisor, 5th-8th Grade Track Coach

  • Mrs. Jennifer Peters: Martinsdale Attendance Center Grades K-4, Assistant Volleyball Coach

  • Mr. Mike Peterson: Grade 4

  • Mrs. Nancy Petrasek: Assistant Cook

  • Mr. Doug Pierce: West Bus Driver, Custodian

  • Mrs. Ruth Roelfs: Biology, Physics, Environmental Science, Physical Science, 8th Grade Class Advisor, Science Club Advisor

  • Mrs. Tammy Schenk: Duncan Attendance Center Special Ed. Aide, Title III

  • Mr. Val Schreiber: Activities Bus Driver

  • Miss Bailey Schuchard: Martinsdale Attendance Center Special Ed. Aide, Kindergarten Aide

  • Mr. Cody Schuchard: 7th/8th Grade Boys Basketball Coach

  • Mr. Seth Shifley: 6th-8th Grade Football Coach

  • Miss Bailey Snelling: Grade 3, Assistant Boys Basketball Coach

  • Mrs. Susan Stensaas: Grade 1

  • Mrs. Allison Streeter: 7th/8th Grade Science, 7th Grade FCS, 8th Grade English, Math Lab, 7th Grade Class Advisor

  • Mrs. Kayla Tellock: Cheerleading Advisor

  • Mrs. Diana Todhunter: Assistant Cook

  • Mrs. Melissa Tudor: Grade 2

  • Miss Sharon Waller: Custodian

  • Ms. Lisa Webber: Secretary - Hillcrest Elementary

  • Mrs. Julie Wojtowick: Administrative Secretary - High School, Food Service Monitor

Mr. Jim Lane

Chair

BOARD OF TRUSTEES

Ms. Danika Klock

Vice Chair

Mr. Spencer Cooney

Mr. Craig Martin

Ms. Allison Jones